School Awards 2012


Student Awards 2012- Winners


1st Year


1 Foyle     Niamh Ryan
1 Erne      Briana crosse
1 Barrow  Rachel O Keeffe
1 Suir       Muireann O Connor
1 Nore     Orla O Dwyer
1 Lee       Laura Connolly

Full Attendance

Emma McLoughlin (1B)     Orla Purcell (1B)
James O’Neill (1B)          Rachel O’Keeffe (1B)
Brían Davern (1B)           Ciarán Davern (1N)
Michael Carew (1N)        Shannan Beatty Green (1N)
Danielle Gayson (1N)      Chelsea Gibson (1N)
Harry Costello (1L)        James Ryan (1E)
Rebecca Carroll (1E)      Briana Crosse (1E)
Cathal D’arcy (1S)          Ronan Quinn (1S)
Kevin Tobin (1S)            Jack Costello (1S)


2nd Year

Pádraig O’Carroll & Khaira Ferrolino
Brian Treacy
Richelle Hoare
Heather Laffey
Killian D’arcy
Áine Máiréad McCarthy

Shane Dwan (2G)                Bethany Entwistle (2G)    Khaira Ferrolino (2G)         Eoin Hand (2G)                   Kinga Pastusiak (2G)           Oliver Keane (2L)
Nollaig Hulme (2R)              Laoise Kennedy (2R)
Rebecca Lonergan (2A)      Kelan Murphy (2A)
Chloe McCarthy (2A)


3rd Year
3 Bluestack
3 Nagle
3 Kilworth
3 Silvermines
3 Partry

Full Attendance
Éadaoin O’Gorman
James Cummins
Seán O’Halloran
Richard Delahunty
Rory O’Donnell
Maia Purdue (6)
Julie Hassett (3X)
Adam Minogue (3X)
Jack Kelleher (3X)
Denis Fogarty (3K)
Peter Kelleher (3P)
Aileen McCarthy (3B)


Transition Year
TY1           Adam Gillessen
TY2           Micheal Prendergast
TY3           Thomas Grogan


Full Attendance

Adam Gillessen (TY1)
Donnacha Quinn (TY2)

5th Year


Christopher Bowes (5A)
Amy Crosse (5E)
Philip Falvey (5C)
Tadhg Fogarty (5C)
Sinéad Magner (5B)
Kevin O’Donnell (5E) (5)

Full Attendance
Brian Hand (5D)
Thomas Hayes (5B)
Aoife McCarthy (5F)
Conor Moore (5C)
Shane Murphy (5A)


6th Year

Saoirse Fitzgerald (6C)
Michelle Maher (6A)
Patrick Morrissey (6A)
Mark O’Brien (6D)
Alan Wade (6E)
Ian Lonergan (6LCA) (5)

Full Attendance
James Coffey (6D)
Patrick Morrissey (6A)
Thomas Mulcahy (6B)
Lisa Murphy (6LCA)
Eoin O’Brien (6A)

 

Creative Writing Awards
                                Senior                            Junior                                  First Year
Essay n/a                                                      Stephen Ryan (3B)             Dylan Gubbins (1L)
Short Story              Teresa Curtin (5B)        David Ryan (3B)                 Muireann O’Connor (1S)
Poetry                      Teresa Curtin (5B)        Kerry Gibson (3B)              Kevin Tobin (1S)

Cultural Awards
                  Senior                                 Junior


Art             Niamh Maher (6A)              Aoife Lonergan (2L)


Music        Neil Cash (6B)                    Richard Delahunty (3S)
                                                             Johanna Murray (3K)
Choir         Eimear Lowth (6A)
                  Michelle Maher (6A)            Agnes Lambe (3X)


Musical              Saoirse Fitzgerald (6C)


Sports Awards
Sport

                                                   Senior                            Junior
Basketball                                  N/A                                 Johanna Murray (3K)
Gaelic Football                          Dylan Fitzell (5E)
                                                  Gearóid Slattery (5B)       Evan Hayde (3P)
Hurling                                       Aiden O’Connell (6C)      James Casey (3X)
Camogie                                    Ereena Fryday (6B)
                                                  Orla McEniry (6D)            Kate Murphy (3K)
Soccer                                       Dónal Reade (6C)            Seán O’Halloran (3K)
Rugby                                        N/A                                   Killian Loughman (3S)
Handball                                    N/A                                   Daniel Hayes (3S)

Special Awards
Exceptional dedication and determination      Stephen Ryan (5B)
Exceptional commitment to Maths                  John Purdue  (1B)
Young Social Innovators                                 Declan Burgess (TY1) & Ellen Walsh (TY3)

Best Results 2011

Best Leaving Certificate 2011 Aoife Burke
Best Leaving Certificate Applied 2011 Rebecca Hickey
Best Junior Certificate 2011 Lorna McEniry (TY2)

 

Student of the Year 2012 Patrick (Paddy) Morrissey